Jogi tudnivalók

Telefonlehallgatás: Szabad védekezni ellene?

A Mistix mobiltelefon lehallgatás elleni rendszert távközlési engedély nélkül üzemeltetjük, mivel tevékenységünk nem minősül elektronikus hírközlési szolgáltatásnak. Emiatt nem vonatkoznak ránk az elektronikus hírközlési törvény egyes részei, mint például: "92. § (1) Az elektronikus hírközlési szolgáltató köteles együttműködni a titkos információgyűjtésre, illetve titkos adatszerzésre külön törvényben felhatalmazott szervezetekkel." vagy például "92. § (6) A titkos információgyűjtésre, illetve a titkos adatszerzésre felhatalmazott szervezetek részére az elektronikus hírközlési szolgáltató egyedi kérelemre szolgáltat adatot, közvetlen elektronikus adatkapcsolat útján, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által meghatározott műszaki alapkövetelményeknek megfelelő, az elektronikus hírközlési szolgáltató által kiépített felületen.". Ezeket, és sok egyéb szabályt tehát az összes Magyar telefonszolgáltatónak be kell tartania, de nekünk nem, mivel mi nem vagyunk elektronikus hírközlési szolgáltató. Ennek megfelelően nem működünk együtt semmilyen állami, vagy bármilyen egyéb szervezettel, illetve, ahogy azt a technikai tudnivalók közt kifejtettük, az együttműködésnek nem is lenne értelme, mivel mi magunk sem vagyunk képesek lehallgatni az ügyfeleket a rendszer kialakításából és működéséből adódóan.

Hogy egy magyar állampolgár milyen módon akarja megvédeni a titkait, az az ő dolga. Bárki számára lehetőség van titkosírással levelet írni, emailt írni, vagy a telefonon "virágnyelven" beszélni, esetleg olyan kódszavakat használni, amit csak a beszélgető partner ért, és senki más. Senkit nem kereshetnek meg a hatóságok azzal, hogy "Kérjük érthetően, hangosan, jól artikuláltan beszéljen a telefonba, és kérjük egyértelműen fogalmazzon, ne tegyen kétértelmű utalásokat." Ugyanis mindenkinek joga van úgy beszélni és arról, amiről csak akar. Ehhez pedig bármilyen távközlési hálózatot, vagy programot jogszerűen lehet használni. Bárki, aki a google email szolgáltatását használja jelenleg is titkosítva írja be a felhasználónevét és jelszavát a weboldalon a belépéskor, és az emailt is titkosított kapcsolaton keresztül gépeli be a weboldalon. Az összes bank weboldala titkosított kapcsolaton keresztül látogatható, sőt, a 3G mobiltelefon hálózat is titkosítva van, csak ugye a fenti törvény miatt a mobilszolgáltató hozzáférést kell adjon az arra jogosultaknak, akik így a titkosítást megkerülve lehallgathatják a beszélgetéseket. A titkosítás tehát már jelenleg is a mindennapjaink része, még ha észre sem vesszük azt. Nem új keletű dolog, nem az ördögtől való.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi történik akkor, ha valaki törvénysértő tevékenységre használja a szolgáltatásunkat? Nos, mi erről eleve nem tudhatunk, mivel képtelenek vagyunk megfigyelni, és lehallgatni az ügyfeleink hívásait. Mivel a hatóságok sem tudják lehallgatni a Mistix által védett telefonbeszélgetéseket, így minden kétséget kizáró módon nem tudják bizonyítani, és ezáltal jelezni sem tudják felénk, hogy valaki törvénysértő dolgokra használja a szolgáltatásunkat. Ha mégis bebizonyosodik, hogy valaki törvénytelen dolgokra használja a szolgáltatásunkat, akkor sem kérhetik tőlünk, hogy mondjuk fel az ügyfél szerződését, mivel nincs olyan törvény hatályban Magyarországon, ami egy bűncselekményért még el nem ítélt, azaz ártatlan, maximum gyanúsított állampolgárt megfoszthatna attól az alkotmányos jogától, hogy a neki szimpatikus távközlési szolgáltatást, vagy netán egy programot használjon a mobiltelefonján. Minket pedig szintén nem korlátozhatnak azon jogunkban, hogy egy teljesen törvényes szerződés keretében teljesen jogszerű szolgáltatást biztosítsunk az adott személynek. Hallott már olyanról, hogy valaki hiába ment be bármelyik telefonszolgáltató üzletébe, sehol nem szolgálták ki, mert azt mondták neki, hogy "Sajnáljuk, de hatósági utasításra nem nyújthatunk önnek távközlési szolgáltatást." Ugye, hogy bután hangzik? Mert az is. Ez persze nem jelenti azt, lelkiismereti, vagy üzletpolitikai okokból ne tagadhatnánk meg szolgáltatás használatát valakitől, aki úgy ítéljük meg, hogy veszélyezteti a rendszer, az üzemeltető, vagy a többi ügyfél biztonságát és a szolgáltatás zavartalanságát.

Az adatvédelmi irányelveink rendkívül szigorúak. Mint azt már említettük, a Mistix nem elektronikus hírközlési szolgáltatás, emiatt sok szabály nem vonatkozik rá, többek közt nem kell naplóznunk az ügyfelek tevékenységét, és ezeket a naplókat ha lennének, akkor sem kellene megtartanunk a telefonszolgáltatók számára előírt ideig. Ez lényegében azt jelenti, hogy a szervereink nem tárolják, nem tartják nyilván, hogy ki mikor jelentkezett be a rendszerbe, hogy ki, mikor, milyen hívást indított, és milyen hívást fogadott. Ezeket az adatokat nem tároljuk, így a szervereink esetleges hatósági lefoglalása esetén sem férne hozzá senki ilyen jellegű adatokhoz. A szervereink egyébként olyan országokban üzemelnek, ahol a törvényi szabályozások védik a szolgáltatót. Maguk a hívások pedig, mint azt már említettük, eleve át sem mennek a szervereinken, csupán a hívó felek összekapcsolásában segédkeznek a szerverek annyit, hogy a hívó félnek megmondják mi a hívott fél aktuális internetcíme, ahová a közvetlen hívást indíthatja az ügyfél telefonja.

A Mistix mobiltelefon lehallgatás ellen védelmet nyújtó rendszere nem Magyarország területén üzemel, az üzemeltető cég nem Magyarországon van bejegyezve, nem folytat Magyarország területén tevékenységet, és nincs magyarországi telephelye. Az ügyfelek szerződései nem Magyarország területén kerülnek tárolásra. A magyar hatóságoknak tehát nincs illetékessége a szolgáltatás tekintetében. Természetesen a szolgáltatás Magyarországra is irányulhat, ha az ügyfél Magyarország területén használja, de mivel nem fixen telepített, hanem mobil végpontokról van szó, amikkel bárki bármikor átsétálhat egy szomszéd országba, ezért ezen illetékesség kérdése is gyenge lábakon áll. Összességében tehát elmondható, hogy a magyar hatóságok nem kérhetnek, és nem is kaphatnak adatokat a Mistix rendszert használó ügyfelekről.