Gyakran Ismételt Kérdések

Összegyűjtöttük az eddig felmerült kérdéseket rendszerünkkel kapcsolatban. Reményeink szerint az általános és technikai, valamint a jogi tudnivalók oldalait olvasva már nagyjából körvonalazódott mire való, és hogyan működik a Mistix mobiltelefon lehallgatás elleni rendszer. Most a gyakorlati használattal kapcsolatban felmerülő kérdésekre adunk választ.


A Mistix, egy telefonlehallgatás elleni rendszer, amely katonai szintű titkosítást alkalmazva teszi lehetetlenné, hogy a telefonbeszélgetéseit és szöveges üzeneteit illetéktelenek megfigyelhessék. Nem számít, hogy egy magánnyomozó, a rendőrség, vagy a nemzetbiztonság akarja lehallgatni, a próbálkozásuk sikertelen lesz. A nemzetközileg elismert matematikusoknak és kriptográfusoknak hála, akik kifejlesztették a rendszerünk alapjául szolgáló technológiákat, mostantól nyugodtan aludhat abban a biztos tudatban, hogy a titkait senki nem fürkészheti ki.

Eddig arról szóltak a városi legendák, hogy ha a vonal visszhangos, vagy recseg, esetleg kattog, akkor lehallgatják. A lehallgatás egy misztikum volt, egy rejtély, csak nagyon kevesen tudtak róla tényeket. Mi fordítottunk a helyzeten. Mostantól nem az lesz misztikum, hogy kik és mit hallgatnak le, hanem hogy Ön miről beszél a telefonján. Ezt kifejezendő választottuk rendszerünk nevét, mely reményeink kifejezi, hogy az ügyfeleink hívásai mostantól a misztikum ködébe vesznek, kifürkészhetetlenek. Az pedig csak hab a tortán, hogy az NSA telekommunikációt figyelő és rögzítő eszközének a neve: Mystic

Minden technológia, amit használunk, nemzetközileg elismert matematikusok, és kriptográfusok munkája, amit többek közt az amerikai hírszerzés is használ. Ha nekik megfelel, mert elég biztonságosnak tartják, akkor szerintünk Önnek is meg fog felelni. A részletes technikai információkat meg is tekintheti weboldalunkon. Amennyiben a kérdése arra vonatkozott, hogy bennünk a rendszer üzemeltetőiben miért kellene megbíznia, arra még egyszerűbb válaszunk van. Azért, mert az egész titkosítási folyamat az Ön telefonján megy végbe, így a hívásaihoz még mi sem férhetünk hozzá. Főleg, mivel a hívásai át sem mennek a központi szervereinken, hanem közvetlenül a hívó és a hívott között jön létre a kapcsolat. Azaz se mi, se más nem tudja Önt lehallgatni.

Nem. És nem véletlenül. A minősítés megszerzésének alap feltétele, hogy a NIST által elfogadott AES titkosítási algoritmust használjuk, melyet több okból sem tartunk szerencsésnek. Először is direkt nem használunk olyan titkosítási algoritmust, amihez az amerikai hírszerzés nagy valószínűséggel “mesterkulccsal”, továbbá az általunk használt titkosítási algoritmus kisebb erőforrás igényű és nagyobb biztonságot nyújt mint a hivatal által megkövetelt AES. Mi az ügyfeleink szempontjait tartjuk szem előtt, és nem a titkosszolgálatokat, akik örömmel adnak minősítést olyan termékeknek, amiket módjukban áll feltörni.

Igen. A rendszerünk olyan erős katonai szintű titkosítást, és olyan metódusokat használ, melyek használatát nemzetközi egyezmények tiltják bizonyos országokban. Nem szeretné ugyanis senki, hogy például terroristák kezébe kerüljön egy lehallgathatatlan rendszer. Mivel Ön jelenleg magyar nyelven olvassa a weboldalunkat, ezért megnyugtatjuk, hogy Ön teljesen törvényesen használhatja a telefonján titkosító programunkat.

Nem. Azért használjuk a legtöbb példában a hatóságok által végrehajtott lehallgatás elleni védelmet, ugyanis az ellen a legnehezebb védekezni, nekik áll a rendelkezésükre a legtöbb erőforrás a lehallgatáshoz. Ha ugyanis azzal a példával jönnénk, hogy az ügyfél a felesége által felbérelt magánnyomozó ellen akar védekezni, akkor a weboldal látogatóiban felmerülhetne a kérdés, hogy rendben, egy „vacak” magánnyomozó ellen véd a Mistix, de vajon egy profi ipari kém, vagy a hatóságok, ellen is véd? Így viszont, mivel eleve a hatósági lehallgatás példáján át mutatjuk be a rendszert, így a látogatók számára egyértelművé válik, hogy mindenki más ellen is maximális védelmet nyújt a rendszer. Tehát nem a törvénysértésre buzdítunk, nem bűnözői csoportokat támogatunk, csak azt mutatjuk be, hogy ha még a nagytestvér, a hatóság sem tudja lehallgatni a Mistixet, akkor más sem.

Ez esetben közöljük a hatóságokkal, hogy nem áll módunkban semmilyen információt átadni Önnel kapcsolatban. Mi sem rendelkezünk híváslistával, az üzeneteit és a hívásait nem rögzítjük, és arra sincs mód, hogy a rendszerünk elkezdje rögzíteni ezeket az adatokat. Többek közt azért sem, mert a hívások nem mennek át a szerveinken, továbbá azért sem, mert a telefonjáról eleve titkosítva távoznak az adatok, így azok rögzítése, lehallgatása teljesen értelmetlen és felesleges lenne.

Amennyiben Androidos telefonja van, ami legalább 4.0 verziószámú operációs rendszert futtat, úgy semmi akadálya, hogy a meglévő, saját telefonjára telepítse a Mistix programot. Nem kell új telefont vásárolnia, nem kell semmilyen kiegészítő kártyát vennie. Ha nem tudja milyen verziójú Android van a telefonján, egy perc alatt ellenőrizheti a következő módon: A beállítások menüben, a legalsó menüpont „A telefonról” ahol elolvashatja mi az „Android verziószáma”.

Egyetlen egy telefongyártó van a világon, amelyiknek nem lehet kivenni az akkumulátort a telefonjából, így a telefon soha nem kapcsolható ki. Ha ugyanis kikapcsolja valaki a telefonját, valójában akkor is bekapcsolva marad, ezt bizonyítja, hogy működnek rajta az ébresztő és egyéb funkciók. Egyetlen egy telefongyártó van a világon, amelyiknek a telefonjait az NSA nem 99% nem is 99,9% hanem 100% hatékonysággal le tudja hallgatni a távolból. Ezt, többek közt az Edward Snowden által kiszivárogtatott NSA dokumentumok is bizonyítják. Ha esetleg nem lenne még világos, a fent említett telefongyártó az Apple, az NSA számára pedig játszi könnyedséggel lehallgatható telefon nem más, mint az iPhone.

Tény, hogy nem sokunknak vannak olyan titka, amik az amerikai NSA-t érdekelhetnék, viszont a probléma ott van, hogy ezzel a lehallgató technológiával nem csak NSA, hanem több más, független, akár kereskedelmi szolgáltatásokat is kínáló cég is rendelkezik, mint például a német Finfisher. Az iPhone telefonok lehallgatására tehát nem csak az NSA képes, hanem lényegében bárki.

Innentől kezdve viszont felelőtlenség lenne a részünkről lehallgatás elleni szolgáltatást kínálni olyan telefon tulajdonosoknak, akiket a telefonjuk nem csak telefonhívás közben, de még kikapcsolt állapotban az asztalra letéve is képes lehallgatni. Amennyiben ezeket a csöppet sem biztonságos telefonokat beengednénk a hálózatunkba, az veszélyeztetné az összes többi ügyfelet, azokat is akik nem iPhonet használnak, mivel ha az iPhonet használó felet lehallgatják, mindegy milyen óvintézkedéseket tesz a másik, a beszélgetés tartalma illetéktelen kezekbe kerülhet.

Igen. A Mistix rendszer használatához egy programot kell telepítenie a telefonjára. Ez a program végzi el a hanghívások és a szöveges üzenetek titkosítását. Korábban nekünk is volt hardveres megoldásunk, de a használatától eltekintettünk, mivel ugyanazt a biztonsági szintet el tudjuk érni szoftveresen, sokkal költséghatékonyabb módon is. Ez pedig az ügyfeleinknek kedvezőbb.

Nem. A titkosításnak csak úgy van értelme, ha az, akit hív, képes a titkos adatok fogadására és dekódolására. Hagyományos telefonokat, amik nem használják a Mistix rendszert, tehát nem hívhat. Ez ugyanis nem lenne biztonságos, ugyanis ha a vonal másik vége nem védett, ott lehallgatnák. Ezért csak a Mistix, biztonságos rendszeren belül engedélyezettek a hívások, a Mistix programot futtató telefonok között.

Ez bizalmas információ, amit nem adhatunk ki sem Önnek, sem másnak. Csak azokat tudja hívni, akikről tudja, hogy a Mistix rendszert használják. Ha valaki nem adja meg önnek a mobiltelefonszámát, azt egyébként sem tudja felhívni. A Mistix rendszerben sincs ez másként. A bizalmas partnereinek elmondhatja, hogy Önt lehet titkosan hívni, és a bizalmas partnerei is elmondhatják Önnek. De mi nem adunk ki telefonkönyvet, sem információt az ügyfeleinkről.

Igen. A rendszerben minden ügyfelünk a saját telefonszámát használhatja, azaz nem kell új számokat memorizálnia, nem kell új telefonkönyv bejegyzéseket létrehoznia. A bizalmas partnereit, akik a Mistix rendszert használják a már megszokott számukon hívhatja, viszont a hívás titkosított csatornán, lehallgathatatlanul fog zajlani.

A Mistix rendszer használatához egy Android 4.0 vagy annál magasabb verziószámú operációs rendszert futtató telefon szükséges, illetve internet kapcsolat. Ez lehet mobil internet (EDGE, 3G, 4G LTE) illetve WIFI. Minél jobb az internet kapcsolat minősége, annál jobb lesz a hang minősége is.

Bármilyen teljes értékű internet kapcsolat megfelel, legyen az EDGE, 3G, 4G hálózat, illetve WIFI. Fontos viszont megjegyezni, hogy a Vodafone önkényesen korlátozza az ügyfelek internet kapcsolatait bizonyos internet csomagjainál, konkrétan az UDP protokollt tiltja, ami elengedhetetlenül szükséges a VOIP alkalmazások működéséhez. Emiatt lehetséges, hogy ha Vodafone mobiltelefon előfizetéssel rendelkezik és bár a telefon előfizetés csomagba foglaltan van valamennyi internet használat, az nem lesz alkalmas a Mistix rendszer használatára, hanem kiegészítő internet csomagot kell megrendelni. A Telenor és a T-Mobile hálózatában nincs ilyen probléma, ott a szolgáltató teljes értékű internet hozzáférést ad, nem korlátozottat, mint a Vodafone.
Fontos továbbá, hogy sok helyen a WIFI internet hozzáférést korlátozzák, ami abban nyilvánul meg, hogy ugyan weboldalak nézegetésére alkalmas a hozzáférés, de másra nem. Nem akarják ugyanis a kávézók, szállodák, benzinkutak, hogy az ő WIFI hálózatukat spam küldésre, fájlcserélésre vagy egyéb rossz dolgokra használják. Ez a korlátozás viszont sokszor túl szigorú, és azzal együtt jár, hogy a VOIP alkalmazások sem működnek, mint például a Mistix.

Nem. A Mistix rendszer használatát teszi lehetővé az előfizetési díj. Amennyiben mobilinterneten keresztül szeretné használni a rendszert, úgy Önnek kell gondoskodnia megfelelő mobilinternet előfizetésről. A legkisebb, legolcsóbb mobilinternet csomag is valószínű elegendő lesz, mert 50Mbyte adatforgalom 3 óra titkosított telefonálást tesz lehetővé.

Igen. Mivel a teljes adatforgalom titkosítva van, így bármelyik nyílt WIFI hálózaton használhatja a telefonját. Sőt, ha megadják hozzá a jelszót, akár a rendőrség WIFI hálózatán is, anélkül, hogy le tudnák önt hallgatni. Nincs jelentősége, hogy a hálózat mennyire biztonságos, mivel a hívásai és az üzenetei, lehallgathatatlanok.

Kis sávszélesség is elég, mert kevés adatforgalmat bonyolít a rendszer. 50 Mbyte adatforgalom több mint 3 óra titkosított beszélgetésre elegendő. Ebből pedig könnyen kiszámolható, hogy például egy 500 Mbyteos mobilinternet csomag már több mint 30 óra titkosított beszélgetést tesz lehetővé. A Mistix rendszer sávszélesség igénye olyan alacsony, hogy ha túllépi az internet csomagja adatforgalmát és a szolgáltató korlátozza a sebességét, még az is elegendő a beszélgetéshez.

Igen. Amennyiben SIM kártya nélkül használja a telefont, ráadásul cellainformációt sem hagy maga után. Azaz jöhet-mehet a telefonjával, WIFI hálózatokon használva tud telefonálni vele, viszont sem a mozgását, sem a hívásait nem lehet visszakövetni.

Semmilyen dokumentumra nincs szükség. Ügyfeleink adatait úgy tudjuk a legnagyobb biztonságban tudni, ha nem is tárolunk semmiféle adatokat. Minket nem érdekel ki a szerződő fél, hol lakik, mi áll az igazolványában és a közüzemi számláján. Főleg, mivel a telefon bármikor átadható másnak, így mi nem tudhatjuk, hogy aki szerződő személy ténylegesen az ügyfelünk lesz, vagy más számára fizetett elő.

Az előfizetési díj kifizetése után a rendelkezésére bocsájtjuk a felhasználónevét és jelszavát, illetve a program letöltési címét és használati útmutatóját. A program telepítése és a felhasználói adatok beállítása után azonnal használatba veheti a rendszert. Nincs aktiválási idő, nem kell senkire és semmire várnia.

A Mistix rendszer használata nagyon egyszerű, semmilyen informatikai tudást nem igényel. Mindössze egy programot kell telepítenie a telefonjára, amihez persze minden segítséget megadunk. A program telepítése után be kell állítani a felhasználónevét és jelszavát. Miután ez megtörtént, a program bejelentkezik a rendszerbe, és azonnal használatra kész. Az előfizetés után lényegében egy percen belül már indíthat titkosított hívásokat. A hívások indításához a meglévő telefonkönyvét fel tudja használni, nem kell új számokat felvennie a telefonkönyvbe.

A Mistix rendszer használatához minimális sávszélesség szükséges, azaz szinte bármilyen rossz internet kapcsolattal használható. Ennek ellenére mégis előfordul néha, hogy az internet kapcsolat hibája miatt a hangminőség romlik, vagy a kapcsolat megszakad. Csodákra a mi rendszerünk sem képes, ahol gyenge a mobil internet lefedettség a rendszernek is nehézségei lehetnek.

Egy előfizetői csomag van, ami korlátlan hívást és korlátlan üzenetküldést tesz lehetővé a Mistix rendszeren belül. Az előfizetési díjon felül soha semmi más költség nem kerül számlázásra, nincsenek rejtett költségek.

Ha szeretné, akkor egy kiegészítő szolgáltatás bekapcsolásával úgy is tudja használni a MISTIX szolgáltatást, hogy a hívásai forrását ne lehessen bemérni, lenyomozni. Azaz senki nem fogja tudni, még titkosszolgálati eszközök használatával sem, hogy Ön honnan indította hívásait. Ha szeretné titokban tartani, hogy hol tartózkodik, de szeretné ha kommunikálhatna partnereivel, akkor a MISTIX erre tökéletesen biztonságos megoldást kínál. Az alap szolgáltatás tehát a lehallgatás ellen nyújt védelmet, a kiegészítő szolgáltatással együtt viszont a hívás lenyomozását, bemérését is lehetetlenné teszi. Világszerte 3 kontinensen, 10 országban (Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Egyesült Királyság, Svájc, Hollandia, Svédország, Franciaország, Németország, Románia, Hong Kong), 19 szerver központban üzemelő 74 szerverünk mintegy védő ernyőként óvja az ügyfeleink hívásait.

A kiegészítő szolgáltatást bekapcsolva a hívások nem közvetlenül a beszélgető partnerek között zajlanak, hanem szervereink közbeiktatásával. Így hiába próbálja bárki az interneten a titkosított adatok forrását meghatározni, a szerverünknél elakad. Nem lehet bemérni, lenyomozni, hogy milyen internetszolgáltatónál, milyen internet kapcsolatot használ éppen, ezáltal a tartózkodási helye is rejtve marad. A szerverek ráadásul úgy vannak beállítva, hogy nem rögzítenek semmilyen adatot, így ha le is foglalnák a szervereket, akkor sem lehetne róluk megállapítani, hogy milyen hívások lebonyolításában vettek részt, és a hívó felek mit beszéltek, és hol tartózkodnak. A szerverek menet közben sem vesznek részt a kommunikációban, csupán a titkosított adatokat adják tovább, azaz ha fel is törnék a szervereinket, akkor sem lehetne lehallgatni a hívásokat, amik rajtuk keresztül mennek. Alapesetben a hívások nem mennek keresztül a szervereinken, csak és kizárólag abban az esetben, ha a lenyomozást megakadályozó kiegészítő szolgáltatást az ügyfél saját kezűleg bekapcsolja.